fbpx

PRODUCENT A WYTWÓRCA

Producent i wytwórca produktów kosmetycznych nie koniecznie musi oznaczać ten sam podmiot. Wytwórca jak sama nazwa wskazuje wytwarza produkty w zakładzie produkcyjnym. Poprzez producenta natomiast, jak definiuje Rozporządzenie (WE) 1223/2009 - rozumiemy każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt kosmetyczny lub zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i wprowadza ten produkt do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym. I właśnie ta druga część ostatniego zdania jest kluczowa by rozróżnić w sposób prawidłowy i przypisać właściwe funkcje oraz obowiązki a także określić kto i kiedy jest osobą odpowiedzialną za produkt kosmetyczny wprowadzony do obrotu.

Najlepiej zrozumieć to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że manufaktura kosmetyczna wytwarza produkty kosmetyczne pod własną marką, które następnie wprowadza na rynek UE oferując je do sprzedaży. W tej nieskomplikowanej sytuacji wytwórca jest jednocześnie producentem i osobą odpowiedzialną za produkty kosmetyczne wprowadzane przez niego do obrotu.

Inaczej będzie w sytuacji gdy wytwórca posiadający zakład, w którym fizycznie wytwarza produkty kosmetyczne oferuje swoim Klientom tzw. private label czyli produkcję kontraktową pod marką własną. I tutaj znów mamy co najmniej dwie możliwości jeśli chodzi o to kto pełni funkcję osoby odpowiedzialnej za produkt kosmetyczny bowiem może to być zarówno wytwórca jak i producent, który w tej sytuacji zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i wprowadza ten produkt do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym. Tak naprawdę wszystko zależy od warunków współpracy na jakie umówią się strony. Należy mieć jednak na uwadze, że coraz bardziej popularna w dzisiejszym modelu biznesowym produkcja pod własną marką implikuje szereg zawiłości o charakterze formalno-prawnym dla strony zlecającej produkcję pod własną marką, o czym więcej przeczytasz w artykule PRIVATE LABEL.

Reasumując - nie każdy wytwórca produktów kosmetycznych jest osobą odpowiedzialną i nie każdy producent kosmetyków jest ich wytwórcą.


Jeśli ten materiał był dla Ciebie użyteczny daj znać w komentarzu lub zostaw swoje pytanie. Dzięki temu będziemy mogli rozwijać wątek tak, by był on pomocny dla szerokiego grona odbiorców.