Dnia 13 grudnia 2024 r. weszły w życie nowe przepisy Komisji Europejskiej, tak zwane rozporządzenie GPSR (General Product Safety Regulation). W sekcji /PUBLIKACJE/ można zapoznać się z artykułem dotyczącym merytorycznej warstwy nowych przepisów. Poniżej omówione zostały kluczowe zmiany dotyczące branży kosmetycznej oraz ich wpływ na działania jakie powinny podjąć osoby odpowiedzialne za produkty kosmetyczne wprowadzane do obrotu na rynek UE celem zapewnienia zgodności z obowiązującym aktualnie stanem prawnym. Nowe przepisy sprowadzają się do zapewnienia szeroko pojętego bezpieczeństwa konsumentów oraz użytkowników. Zgodnie z art. 5 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów podmioty gospodarcze mogą wprowadzać do obrotu lub udostępniać na rynku tylko produkty bezpieczne.

 


 

DEFINICJA PRODUCENTA

Rozporządzenie GPSR definiuje producenta podobnie jak Rozporządzenie (WE) 1223/2009:

 

Wg GPSR „producent” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. Zgodnie z art. 2 Rozporządzenia (WE) 1223/2009 „producent” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt kosmetyczny lub zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i wprowadza ten produkt do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym.

 


 

DOKUMENTACJA PRODUKTU KOSMETYCZNEGO (RAPORT BEZPIECZEŃSTWA KOSMETYKU)

 

Przed wprowadzeniem swoich produktów do obrotu producenci przeprowadzają wewnętrzną analizę ryzyka oraz sporządzają dokumentację techniczną zawierającą co najmniej ogólny opis produktu i jego zasadnicze właściwości istotne dla oceny jego bezpieczeństwa.

Art. 9, ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r.

 

Zgodnie z art. 10 Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 osoba odpowiedzialna zapewnia przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa produktu na podstawie odpowiednich informacji i sporządzenie raportu bezpieczeństwa produktu kosmetycznego zgodnie z załącznikiem I.

 

Producenci zapewniają aktualność dokumentacji technicznej, o której mowa w ust. 2. Producenci przechowują tę dokumentację do dyspozycji organów nadzoru rynku przez dziesięć lat po wprowadzeniu produktu do obrotu i na żądanie udostępniają ją tym organom.

Art. 9, ust. 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r.

 

Zgodnie z art. 10 Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 osoba odpowiedzialna zapewnia aktualizowanie raportu bezpieczeństwa produktu kosmetycznego, z uwzględnieniem dodatkowych istotnych informacji uzyskanych po wprowadzeniu produktu do obrotu. Zgodnie z art. 11 Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 od momentu wprowadzenia produktu kosmetycznego do obrotu osoba odpowiedzialna przechowuje jego dokumentację. Dokumentację produktu przechowuje się przez okres 10 lat od dnia wprowadzenia do obrotu ostatniej partii danego produktu kosmetycznego.

 


 

DOBRA PRAKTYKA PRODUKCJI (GMP KOSMETYKÓW)

 

Producenci zapewniają wprowadzenie procedur mających na celu zapewnienie zgodności produktów produkowa­nych seryjnie z ogólnym wymaganiem bezpieczeństwa określonym w art. 5.

Art. 9, ust. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r.

 

Zgodnie z art. 8 Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 produkcja produktów kosmetycznych odbywa się zgodnie z dobrą praktyką produkcji.

 


 

OZNAKOWANIE ETYKIETY KOSMETYKU

 

Producenci zapewniają, aby ich produkty były opatrzone numerem typu, partii lub serii lub posiadały inny widoczny i czytelny dla konsumenta element umożliwiający ich identyfikację, lub w przypadku gdy wielkość lub charakter produktu to uniemożliwiają – aby wymagane informacje były umieszczone na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do pro­duktu.

Art. 9, ust. 5 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r.

 

Zgodnie z art. 19, ust.1, lit. e) Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 na rynku udostępniane są wyłącznie produkty kosmetyczne, na których pojemnikach i opakowaniach zewnętrznych znajdują się następujące, nieusuwalne, łatwe do odczytania i widoczne informacje: numer partii produktu lub oznaczenia pozwalające na identyfikację produktu kosmetycznego.

 

Producenci podają swoje imię i nazwisko lub swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy, swój adres pocztowy i elektroniczny oraz adres pocztowy lub elektroniczny pojedynczego punktu kontakto­wego, pod którym można się z nimi skontaktować, jeżeli różni się on od adresu producenta. Informacje te umieszcza się na produkcie, a jeżeli nie jest to możliwe – na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu.

Art. 9, ust. 6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r.

 

Zgodnie z art. 19, ust.1, lit. a) Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 na rynku udostępniane są wyłącznie produkty kosmetyczne, na których pojemnikach i opakowaniach zewnętrznych znajdują się następujące, nieusuwalne, łatwe do odczytania i widoczne informacje: imię i nazwisko lub zarejestrowana firma oraz adres osoby odpowiedzialnej.

 

Producenci zapewniają dołączenie do swojego produktu jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa w języku łatwo zrozumiałym przez konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym dany produkt jest udostępniany. Wymaganie to nie ma zastosowania w przypadku gdy produkt może być używany bezpiecznie i w sposób zamierzony przez producenta bez takich instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa.

Art. 9, ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r.

Zgodnie z art. 19, ust.5 Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 informacje dotyczące oznakowania etykiety (wymienione w ust. 1 lit. b), c), d) i f) i w ust. 2, 3 i 4) podaje się w języku określonym przepisami państwa członkowskiego, w którym dany produkt jest udostępniany użytkownikowi końcowemu.

 

GPSR KOSMETYKI DLA PRODUCENTÓW, cz. II